Zprvu ve mě foukací fixy moc důvěry nebudily. Tak trochu jsem se obával, že jsou jen jednou z mnoha nákupních pastí na rodiče. Prostě další líbivé udělátko, které skončí na dně šuplíku hned po prvním použití.
Hračičkovství ale nakonec zvítězilo a já zkusmo zakoupil základní sadu s pěti barvami. Světe div se, foukací fixy se staly stálicí při našich výtvarných aktivitách.
Jak se ukázalo, foukací fixy mají dvě nesporné výhody:
- Snadnost použití – techniku zvládnou i malé děti, které už pochopily rozdíl mezi foukání nosem a pusou a nehrozí u nich tedy snoplíková kalamita.
- Rychlost tvorby – výsledek máte za pár vteřin což zvláště u dětí které začínají tvořit je velmi motivující. Foukací fixy jsou tak skvělou startovací technikou pro děti, které trpělivostí zrovna moc neoplývají.
Dílka vytvořená foukacími fixy mají navíc velmi specifickou a nezaměnitelnou vizáž. Což se dá využít u zdatnějších dětí jako základ pro kombinované techniky.
Pokud jste foukací fixy ještě nikdy nepoužili, může vás napoprvé zaskočit drobný detail. Na rozdíl od obyčejných fixek je totiž nutné před použitím vytáhnout z pouzdra fixy vnitřní náplň, obrátit ji a pořádně dotlačit(!) do špičky. Jinak můžete do fixy fučet o sto šest a nic.
K fixům se zpravidla dodává sada základních šablon. Pokud tedy nemáte nějaký vlastní výtvarný záměr, lze prostě použít připravené tvary a kombinovat z nich nějaký výjev. Nebo prostě jen tak pro radost flákat (vlastně foukat) jeden obrázek vedle druhého.
Tipy pro tebe
- Rozměrná podložka je nutností. Fixy mají rozptyl (jinak by pochopitelně nefixovaly), takže bez pořádné podložky budete mít poprskaný celý stůl.
- Nezapomeň po použití náplň zase obrátit, jinak vyschne!
- Při používání šablon počítej s vedlejší efektem – je více než pravděpodobné, že prsty držící šablonu to taky schytají. Barva jde poměrně špatně smýt, takže věnovat se téhle zábavě před akcí kdy své dítě potřebujete mít špigl-nigl, není asi úplně nejlepší nápad.
Co vy? Používáte foukací fixy? Podělte se o zkušenosti v komentářích nebo se pochlubte se výtvory na hrátkovničím facebooku!
Napsat komentář