Víkend za námi, hlídání přes noc. Mimo jiné rituály to znamenalo také koupání. Tedy ne nějaká obyčejná sprcha, ale poctivá, po okraj naplněná vana. Koupání ovšem není jen tak. Každý zkušený rodič ví, že zákonitě končí zmáčenou koupelnou, vytopenými sousedy a někdy i vodohospodářskými škodami středního rozsahu.
Výhody koupání naštěstí převažují. U dětí je zpravidla velmi oblíbené, takže ho můžete využit vždy, když:
- potřebujete chvilku pro sebe
- je nutno uvolnit ucpané nosíky
- potřebujete chvilku pro sebe.
Jo, jasně – taky můžete využít koupání, když potřebujete děti umýt. Důležité je ale pochopit jedno – koupání není očistný proces, snažící se napravit to, že na procházce vaše ratolest nevynechala příležitost vyválet se v každé kaluži. Je to především báječná příležitost ke hře!
Na přípravu každé hrací varianty koupání si vyhraďte dostatek času. Nevím jak u vás ale u nás to představuje složitá vyjednávání o tom, co všechno si do vany vzít. Pokud nemáte pevné nervy nebo doktorát z diplomacie, pravděpodobně ve vaně skončí polovina hraček a vybavení kuchyně k tomu.
Takhle nějak vypadá naše osvědčená vanově-hrací souprava. V obchodech můžete najít tuny speciálních hraček do vany, naše děcka však dávají přednost misce a vařečce.
Koupání je pochopitelně mnohem zábavnější, pokud dítě není ve vaně samo. Nemá-li sourozence, a nechcete-li skončit ve vaně vy, použijte psa nebo si půjčte dítě od sousedů.
Podle mých zkušeností správná vanová hra prochází zhruba těmito fázemi:
- ta voda je moc horká
- ta voda je moc studená
- vodní bitva
- vaříme lektvary
- ty máš větší misku, vařečku, lahvičku…
- vodní bitva.
Hlídání vanových her je velmi snadné – prostě sedíte v klidu kuchyně a jedním uchem sledujete křik a jekot, který napovídá, že vaše děti jsou v pořádku. Znervóznit je třeba pouze v případě podezřelého ticha.
Napsat komentář