Kdo by je neznal a nehrál: na obchod, na piráty, na doktora…
Cílem tohoto typu her není výhra či soutěž ale prožitek. Je to samotná esence hraní.
Role-playing hry mám rád. Lusknutím prstu nejste máma, táta – ale obr, nebo opravdový zákazník přicházející nakupovat. Když poprvé objevila Píďa v krabici s hračkami vyřazenou počítačku, přiřítil jsem se v hraném spěchu: “Paní prodavačko, vařím oběd a došlo mi mléko – neprodala byste mi jednu láhev? Hrozně to spěchá!” Dodnes vidím to překvapení v jejích očích, rychle následované nadšením, kdy malému prtěti došlo: teď bude ZÁBAVA! Se zapojením do hry neměla nejmenší potíže a co vám budu povídat – odcházel jsem sice s mlékem (prázdná lahvička od lékovky) ale taky bez jediného haléře. Obchodnice se v ní prostě nezapře.
Do role-playing her lze nenápadně propašovat i výchovný prvek – a upřímně řečeno, podle mě by tam měl být vždy.
Co budeš potřebovat
- Roli a příběh
- Rekvizity. Kupodivu nejsou tak důležité jak si rodiče myslí. K tomu, abyste si hráli na obchod, rozhodně nepotřebujete ten super dřevěný domeček s reálně vypadajícími napodobeninami zboží a funkční kasou. Vaší ratolesti úplně postačí co zrovna leží kolem, jako peníze poslouží třeba víčka od petek.
Jak na to
Krásou role-playing her je, že žádá pevná pravidla nemají. Nicméně je užitečné znát pár triků.
- S obtížnější rolí začni ty – ať tvůj parťák pozná, jak na to.
- Zejména v “reálných” rolích (prodavačka, doktor) se střídejte – většinou si o to mrně řekne samo. Kdyby ne, po 2-3 kolech ho popostrč.
- Nech svého parťáka spoluvytvářet příběh. Pokud směr hry nemíří k větším materiálním čí duševním škodám (těm menším se asi nevyhnete) netrvej na svém úhlu pohledu. Ale taky se nenech terorizovat. Rodič je tu od toho, aby vymezil hranice. Moudrý rodič je určí tak, aby umožnil dítěti rozvoj.
Tipy pro tebe
- Jednou z obrovských výhod role-playing her je, že se při nich dá zabít spoustu času. Zatím co klasická soutěživá hra dítě mnohdy brzo omrzí (a ty musíš vymýšlet něco jiného) tady lze zřetězovat spoustu aktivit, které dítě zabaví na poměrně dlouhou dobu. Vydáváte se na výpravu? Nejprve jděte nakupovat vybavení. Nebo si vyrobte vysílačky! U nás se hodně dobrodružství neobešlo bez bojových náramků.
- Zužitkovat lze taky vše, co jste během hry zažili! Několik let jsme s holkami “jezdili” do Mutantí říše. Rekapitulace a vzpomínky na jednotlivá dobrodružství se staly pravidelným tématem při obědě či odpolední siestě.
- Zkuste si nakreslit, co jste zažili!
- Vžij se do role! Hraješ-li zlou čarodějnici, měň hlas, hrb se, použij deku jako plášť. Já si pod triko strkal na záda malý polštář, aby vznikl efekt hrbu. Vykulené oči holek vidím ještě teď!
- Ať už bude váš příběh jakýkoliv, pamatuj. Má to být zábava! Ne zdroj duševních traumat. Budete-li hrát například Na žraloky, nezapomeň, že fantazie tvého parťáka jede na úplně jiném levelu.
Napsat komentář